Karaokekilpailun pääpalkinnot, kultaiset mikrofonit

Eläkeliiton karaokemestari: piirikilpailujen voittajat vuonna 2020

Poikkeuksellisena vuonna kruunattiin 63 piirien karaokemestaria

Julkaistu 17.9.2020

Viimeksi päivitetty 29.9.2020

Vuonna 2020 piirien mestaruudet ratkaistiin vasta elo-syyskuussa. Epävarmasta tilanteesta huolimatta kilpailut järjestettiin kuudessatoista piirissä ja osallistujia oli yhteensä 556. Tämä kertoo siitä, että tapahtumia, toimintaa ja ennen kaikkea laulamista tarvitaan kaikissa olosuhteissa. Kilpailuissa huomioitiin turvallisuussuositukset sekä laulajien että yleisön osalta.

Listassa piirien mestarit sarjoittain (suluissa yhdistys):

 

ETELÄ-HÄME, 12.9. Riihimäki

Naiset +70v. Terttu Rantala (Loppi)

Miehet +70v. Risto Lång (Hämeenlinna)

Naiset 50-69v. Maritta Lintula (Forssa)

Miehet 50-69v. Tenho Kurka (Urjala)

 

ETELÄ-POHJANMAA, 16.9. Lappajärvi

Naiset +70v. Seija Ranta-Knuuttila (Lapua)

Miehet +70v. Seppo Kujala (Ylistaro)

Naiset 50-69v. Arja Vesala (Kauhajoki)

Miehet 50-69v. Kaj Airaksinen (Vaasa)

 

ETELÄ-SAVO, 22.8. Jäppilä

Naiset +70v. Aila Skön (Pieksämäki)

Miehet +70v. Veikko Partanen (Mikkelin seutu)

Naiset 50-69v. Merja Ossi (Haukivuori)

Miehet 50-69v. Jyrki Nykänen (Virtasalmi)

 

HELSINKI, ei kilpailuja 

 

ITÄ-SAVO, 29.8. Silvola 

Naiset +70v. Hilkka Levanoja (Kerimäki)

Miehet +70v. ei osallistujia

Naiset 50-69v. Pirjo-Leena Vaske (Rantasalmi)

Miehet 50-69v. Pertti Sivenius (Rantasalmi)

 

KAINUU, ei kilpailuja

 

KARJALA, 19.8. Lemi 

Naiset +70v. Sirpa-Reeta Muuronen (Joutseno)

Miehet +70v. Markku Vinnikka (Luumäki)

Naiset 50-69v. Aune Seppänen (Lemi)

Miehet 50-69v. Antero Muhonen (Joutseno)

 

KESKI-POHJANMAA, 31.8. Toholampi

Naiset +70v. Irene Liedes (Kannus)

Miehet +70v. Aimo Oja (Himanka)

Naiset 50-69v. Hannele Koski-Vähälä (Kälviä)

Miehet 50-69v. Sakari Hautamäki (Kälviä)

 

KESKI-SUOMI, 26.8. Jyväskylä

Naiset +70v. Liisa Koivisto (Jyväskylä)

Miehet +70v. Markku Mäkinen (Karstula)

Naiset 50-69v. Marita Ilmonen (Äänekoski)

Miehet 50-69v. Jukka Karhulahti (Jyväskylä)

 

KYMENLAAKSO, 11.8. Kouvola 

Naiset +70v. Pirjo Vihervaara (Kouvola)

Miehet +70v. Ilmo Korpijoki (Vehkalahti)

Naiset 50-69v. Mervi Visuri (Vehkalahti)

Miehet 50-69v. Hannu Ristola (Kouvola)

 

LAPPI, 8.9. Keminmaa

Naiset +70v. Maire Förare (Tornio)

Miehet +70v.  Jouni Kukkonen (Ylitornio)

Naiset 50-69v. Paula Hasa (Pello)

Miehet 50-69v. Risto Kämä (Rovaniemi)

 

PIRKANMAA, 26.8. Lempäälä

Naiset +70v. Tarja Kamila (Sydänhäme)

Miehet +70v. Tauno Rautio (VIrrat)

Naiset 50-69v. Kirsi Hellsten (Tampere)

Miehet 50-69v. Olli-Pekka Tuomi (Ruovesi)

 

POHJOIS-KARJALA, 13.8. Kitee

Naiset +70v. Rauni Karhunen (Kiihtelysvaara)

Miehet +70v. Jorma Louhelainen (Nurmes)

Naiset 50-69v. Sinikka Kähkönen (Polvijärvi)

Miehet 50-69v. Kari Jalkanen (Joensuu)

 

POHJOIS-POHJANMAA, ei kilpailuja

 

POHJOIS-SAVO, 25.8. Kuopio

Naiset +70v. Anneli Linnaranta (Kuopio)

Miehet +70v. Matti Kovanen (Kuopio)

Naiset 50-69v. Anneli Partanen (Pielavesi)

Miehet 50-69v. Matti Randelin (Siilinjärvi)

 

PÄIJÄT-HÄME, 27.8. Heinola

Naiset +70v. Aila Koskinen (Lahti)

Miehet +70v. Markku Partanen (Hollola)

Naiset 50-69v. Kristiina Riikonen (Lahti)

Miehet 50-69v. Jouko Keskinen (Heinola)

 

SATAKUNTA, 25.8. Yyteri 

Naiset +70v. Tarja Tommila (Pori)

Miehet +70v. Hannu Saarikoski (Pori)

Naiset 50-69v. Päivi Laaksonen (Huittinen)

Miehet 50-69v. Hannu-Pekka Rajamäki (Pori)

 

UUSIMAA, 16.9. Orimattila

Naiset +70v. Helka Haapalainen (Hyvinkää)

Miehet +70v.  Jorma Halme (Orimattila)

Naiset 50-69v. Sirkka Alanen (Nurmijärvi)

Miehet 50-69v. Jouko Saarinen (Järvenpää)

 

VARSINAIS-SUOMI, 12.9. Salo 

Naiset +70v. Helena Hommonen (Paimio)

Miehet +70v. Timo Uusikylä (Masku)

Naiset 50-69v. Raija Hiivola (Taivassalo)

Miehet 50-69v. Lasse Oksa (Turku)

 

YLÄ-SAVO, ei kilpailuja 

 

Jussi Hietala

Thumbnail
Kulttuurisuunnittelija
jussi.hietala@elakeliitto.fi