Eläkeliiton Karaokemestari -kilpailut 2020

Eläkeliiton Karaokemestari: katso finaalin kuvagalleria!

Julkaistu 16.10.2020

Viimeksi päivitetty 17.10.2020

50-vuotisjuhliaan viettävän Eläkeliiton karaokemestaruudet ratkottiin jo kolmannentoista kerran, tällä kertaa Eläkeliiton Lehmirannan lomakeskuksessa Salossa 10.–11.10. 

–Karaoke on eläkeläisten keskuudessa suosittu harrastus, ja karaokekerhoja kokoontuu Eläkeliiton paikallisyhdistyksissä ympäri Suomea. Karaoke tuo eläkeläislaulajille energiaa, iloa, hyvää mieltä ja ystäviä, iloitsee Eläkeliiton kulttuurisuunnittelija Jussi Hietala.

Koronapandemiasta huolimatta Eläkeliiton perinteikkääseen karaokekilpailuun osallistuttiin tänäkin vuonna innolla.

Karaokeviikonlopun semifinaalit ovat nähtävissä täältä: https://youtu.be/nE3r-tS3k68

Eläkeliiton Karaokemestari -finaalilähetykset esitetään AlfaTV:llä kolmiosaisena sarjana 27.11. alkaen. Tarkemmat esitystiedot saadaan myöhemmin.

Eläkeliiton Karaokemestarit 2020

Naiset 70+ (piiri/yhdistys):

Maire Förare, Lappi/Tornio

Miehet 70+:

Timo Uusikylä, Varsinais-Suomi/Masku

Naiset 50–69:

Marita Ilmonen, Keski-Suomi/Äänekoski

Miehet 50–69:

Jouko Keskinen, Päijät-Häme/Heinola

Paljon onnea voittajille!

 

Eläkeliiton Karaokemestari -finalistit ja sijoitukset:

Naiset 70+ (piiri/yhdistys):

1. Maire Förare, Lappi/Tornio
Tarja Kamila, Pirkanmaa/Sydän-Häme
3. Kerttu Linnaranta, Pohjois-Savo/Kuopio
Tarja Tommila, Satakunta/Pori
Helka Haapalainen, Uusimaa/Hyvinkää
2. Helena Hommonen, Varsinais-Suomi/Paimio


Miehet 70+:

3. Raimo Kokkinen, Keski-Suomi/Jyväskylä
Jorma Louhelainen, Pohjois-Karjala/Nurmes
2. Matti Kovanen, Pohjois-Savo/Kuopio
Markku Partanen, Päijät-Häme/Hollola
Hannu Saarikoski, Satakunta/Pori
1. Timo Uusikylä, Varsinais-Suomi/Masku

 

Naiset 50–69:

Arja Vesala, Etelä-Pohjanmaa/Kauhajoki
Helmi Kyllönen, Kainuu/Sotkamo
1. Marita Ilmonen, Keski-Suomi/Äänekoski
Kirsi Hellsten, Pirkanmaa/Tampere
2. Anneli Partanen, Pohjois-Savo/Pielavesi
3. Päivi Laaksonen, Satakunta/Huittinen

 

Miehet 50–69:

Tenho Kurka, Etelä-Häme/Urjala
2. Hannu Ristola, Kymenlaakso/Kouvola
Kari Jalkanen, Pohjois-Karjala/Joensuu
1. Jouko Keskinen, Päijät-Häme/Heinola
Hannu-Pekka Rajamäki, Satakunta/Pori
3. Lasse Oksa, Varsinais-Suomi/Turku

 

Tutustu finaalien kuvagalleriaan täältä: