Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Etelä-Pohjanmaa
Valikko
  • Lapua
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
Tervetuloa oppimaan

Uusi valtakunnallinen palvelu seniorien digitaitojen tueksi - SeniorSurfin etäopastus 2023

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Lapua
  3. Uusi valtakunnallinen palvelu seniorien digitaitojen tueksi - SeniorSurfin etäopastus 2023

SeniorSurfin maksuton ja valtakunnallinen etäopastuspalvelu senioreille on auennut maanantaina 6.3. Yhden luukun palvelusta seniorit saavat apua uusien digitaitojen opetteluun, opastusta digipulmien ratkaisuun ja neuvontaa muihin digiasioihin. Etäopastuspalvelun on rakentanut Vanhustyön keskusliiton SeniorSurf-toiminta yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa.

Opastajina toimivat yhteistyökumppaneiden luotettavat vapaaehtoiset vertaisopastajat, jotka yleensä ovat senioreita itsekin. Etänä tapahtuva opastus on turvallista ja rauhallista eikä sitä kannata jännittää. Opastuksissa edetään opastettavien tahdissa eikä kaikkea tarvitse osata valmiiksi.

SeniorSurfin etäopastuksessa opastuspyynnön voi tehdä helposti yhdellä verkkolomakkeella tai soittamalla puhelinpalveluun. Asuinpaikalla ei ole väliä, sillä opastus tapahtuu puhelimitse tai tietokoneen välityksellä, tarvittavia ohjelmia käyttäen. Etäopastusta voi pyytää verkkolomakkeella osoitteessa www.etäopastus.fi tai puhelimitse maanantaisin ja torstaisin klo 10–12 numerossa 044 7007 101 (hinta pvm/mpm).

Palvelua on kehitetty alusta lähtien yhdessä seniori-ikäisten vertaisopastajien ja asiakaskehittäjien sekä pitkään digiopastusta järjestäneiden yhteistyökumppaneiden kanssa. Palvelua ovat olleet kehittämässä Vanhustyön keskusliiton kanssa ENTER ry, ATK Seniorit Mukanetti ry, Seniorien ATK-yhdistys Savonetti ry, Joen Severi ry, HelsinkiMissio ry sekä Eläkkeensaajien keskusliitto ry:n Verkosta virtaa -toiminta. Pääyritysyhteistyökumppanina toimii DNA, jonka kanssa vahvistetaan seniorien digitaalista yhdenvertaisuutta.

Lisää etäopastuspalvelusta voi lukea osoitteesta www.seniorsurf.fi/etaopastus.

Sivulla www.seniorsurf.fi/etaopastus-lisatietoa ovat ladattavissa myös palvelun pdf-muotoiset esittelymateriaalit, joita voi helposti jakaa sekä sähköisesti että itse tulostettuna omissa verkostoissa.

Jos tahdotte käyttöönne etäopastuspalvelun painettuja materiaaleja jaettavaksi verkostoissanne, lisätietoja antaa sähköpostitse koordinaattori Emmaleena Niemi.
 

Emmaleena Niemi

Koordinaattori

SeniorSurf

050 571 4462

emmalee...@vtkl.fi

www.seniorsurf.fi

www.vtkl.fi

 

Twitter: @SeniorSurfSuomi

Fb: SeniorSurf Suomi

 

Aiheeseen liittyvää

Tietotekniikka
Digikioski puhelinpalvelu ikäihmisille 8.4.2020

Digikioski puhelinpalvelu ikäihmisille.

 

Lue lisää
Digikioski puhelinpalvelu ikäihmisille 8.4.2020
Suosittelemme kaikkia vastaamaan kyselyyn
Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLI ry kerää yli 75-vuotiaiden kokemuksia digitaalisista sote-palveluista. Kysely on auki 31.3.2023 saakka.

Vanhus- ja lähipalveluiden liitto on lähettänyt tämän viestin Lapuan vanhusneuvostolle.

Lue lisää
Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLI ry kerää yli 75-vuotiaiden kokemuksia digitaalisista sote-palveluista. Kysely on auki 31.3.2023 saakka.

Lapua

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Eläkeliiton Lapuan yhdistys ry

c/o Marja-Leena Laurila

Vasunmäentie 616

62160 Karhunkylä

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter