Yhteystiedot
Puheenjohtaja Pirkko Kallio 0400-504372
pirkko.kallio@netikka.fi
Koulupolku 35 63600 Töysä
TEATTERIMATKA to 11.5. Seinäjoelle, Tuomas Kyrön ” Mielensäpahoittaja, iloosia aikoja” -draamakomedia -näytelmä Teatteri Hysteria piirin alueella.
Pakkalan bussi lähtö Töysä-talolta klo 17, Tuuri (Latvalan pysäkki) 17.10, Alavus 17.20. Hinta 55 euroa, sisältäen kuljetuksen, pääsylipun ja väliaikatarjoilun. Maksu bussissa tai tilille. Varaus täynnä, kysele peruutuspaikkoja Pirkko Kallio, pirkko.kallio@netikka.fi Tervetuloa!
Lisää:
Mielensäpahoittaja, iloosia aikoja -draamakomedia kertoo leskeksi jääneen Mielensäpahoittajan hautajaisvalmisteluista, sillä ikä painaa, eikä sitä voi kaikkea elämän haltuun antaa. Ja jos kerran kaikki on tehty tähänkin mennessä itse, niin miksei sitten omaa hauta-arkkuakin. Kun poika saapuu huolestuneena tarkistamaan isänsä vointia, tulee mutkia matkaan. Siinä omat hautajaisvalmistelut jäävät sivuseikaksi, kun pitää huolehtia jälkikasvun asiat kuntoon.
Kirjailija Tuomas Kyrön siunauksella teos toteutetaan Etelä-Pohjanmaan murteella. Mielensäpahoittajan saappaisiin astuu Jussi Lampi ja myös muut Hysterian näyttelijät nähdään lavalla tässä kevään isossa, eteläpohjalaisuutta juhlivassa näytelmässä.