Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Uusimaa
Valikko
  • Nurmijärvi
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
kevätkokous

Eläkeliiton Nurmijärven yhdistys ry:n Sääntömääräinen Kevätkokous 17.09.2020

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Nurmijärvi
  3. Eläkeliiton Nurmijärven yhdistys ry:n Sääntömääräinen Kevätkokous 17.09.2020

Eläkeliiton Nurmijärven yhdistys ry:n Sääntömääräinen Kevätkokous

Yhdistyksen sääntömääräinen kevätkokous  pidettiin torstaina 17.09.20 Kirkonkylän seurakuntakeskuksessa. Paikalle oli saapunut ilahduttavan paljon yhdistyksen jäseniä huolimatta  Aila-myrskyn nostattamasta tuulesta sateineen. 

Emäntäryhmän tarjoilema kahvi ja munavoipiirakat tekivät kauppansa kokousväen asettuessa saliin turvavälejä noudattaen. 

Kokouksessa käsiteltiin sääntöjen 8§:n kevätkokoukselle määräämät asiat sekä yhdistyksen sääntöjen muuttaminen. 

Kuvia galleriassa
 

Alla on yhdistyksen kannanotto liiton aikomukseen nostaa jäsenmaksuja ensi vuoden alusta.

KANNNANOTTO

Asia: Liittohallituksen esitys liittovaltuuston syyskokoukselle jäsenmaksun korottamisesta 1,50 eurolla

JÄSENMAKSUKOROTUKSESTA ON LUOVUTTAVA

Koronaepidemia on vaikuttanut merkittävästi yhdistysten toimintaan. Yhdistyksemme puolen vuoden toimintakatkon aikana eivät jäsenet ole saaneet vastinetta jäsenmaksulleen eikä yhdistys ole pystynyt tekemään varainhankintaa. Ensi vuosi on täysi kysymysmerkki avustusten osalta, koska kunnat ovat todella pahoissa talousvaikeuksissa. Myös yhdistyksemme syksy 2020 näyttää epävarmalta jäsenten ollessa epätietoisia uskaltaako tulla mukaan toimintaan. Tämä tilanne ei tuo uusia jäseniä ja entisetkin empivät.

On muistettava, että yhdistyksen tehtävä on palvella jäseniä, mitä varten se on perustettu. Jos nyt suunniteltu jäsenmaksukorotus toteutuisi, se aiheuttaisi yhdistyksellemme suuria vaikeuksia. Yhdistyksellämme ei ole mm. omia tiloja ja vuokrat nielaisevat ison osan yhdistyksen budjetista. Joutuisimme viemään korotuksen suoraan omaan jäsenmaksuumme ja 1,50 euroa on siihen todella iso korotus. Nyt ei ole aika nostaa yhdistysten kustannuksia, vaan tukea niitä.

Koronan aiheuttamista vaikeuksista tulee selvitä yhdessä ja se tarkoittaa, että myös Eläkeliiton tulee miettiä miten se selviää tilanteesta ilman että rankaisee jäsenyhdistyksiä, jotka jo nyt kantavat kortensa liiton kekoon. Liitto saa tukea valtiolta ja yhdistykset kunnilta. Sekä liitto että yhdistykset kärsivät nykyisestä tilanteesta ja siksi kummankin tulee ponnistella tasapuolisesti omalta osaltaan ja varmistaa toiminnan jatkuminen myös yhdistystasolla. Tämä tarkoittaa sitä, että myös liiton tulee tarkistaa omia toimintojaan ja tehdä tarvittaessa leikkauksia taloutensa tasapainottamiseksi.

Yhdistyksethän viimekädessä tekevät perustyön ja palvelevat jäseniä. Liitto on perustettu tukemaan yhdistysten toimintaa ja hoitamaan niiden yhteisiä ulospäin suuntautuvia intressejä. Yhdistykset eivät voi olla liiton lypsylehmiä.

Yksiselitteinen kantamme on, että nyt ei ole jäsenmaksukorotusten aika Eläkeliitossa eikä yhdistyksessä.

Kevätkokous 17.9.2020

Eläkeliiton Nurmijärven yhdistys ry

 

Erkki Henriksson

Puheenjohtaja

Nurmijärvi

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja  Antti Simanainen
Puhelin   040 836 9575
Sähköposti  antti.simanainen@gmail.com

elnurmijarvi@gmail.com
Tilinumero: FI82 5300 1720 1776 86
Rek.nro 121.048   

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter