Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille
Valikko
  • Etelä-Pohjanmaa
  • Yhdistykset
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
50v juhlan yleisöä

Nyt on isojen kiitosten aika! EL:n Etelä-Pohjanmaan piiri 50v

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Etelä-Pohjanmaa
  3. Nyt on isojen kiitosten aika! EL:n Etelä-Pohjanmaan piiri 50v

Nyt on isojen kiitosten aika

 

Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin 50 vuotisjuhla on ohi.

Kiitos jokaiselle yhdistykselle. Jokaisesta yhdistyksestä oli edustaja tai linja-auto lasti jäseniä mukana. Jokainen teistä oli yhtä arvokas juhlavieras. Ilman teitä juhla olisi ollut mitätön. Teidän läsnäolonne teki juhlasta täydellisen juhlan. Näillä muistoilla on hyvä jatkaa.

Kiitos jokaiselle Juhlatoimikunnan jäsenelle. Teidän ideanne, toiveenne ja tekemänne työ olivat aivan korvaamattomia. Kiitos Jormalle historia diasta ja vielä sen juhlan tapahtumien täydentämisestä. Meistä kukaan ei osaa arvioida sitä työn määrää minkä olet tehnyt. Tiedämme vain, että maharottoman paljon on tuntia kulunut. Vielä ideoimme, miten tämä saataisiin jaettua (lue myytyä) yhdistysten käyttöön.

Juhlan tärkein tarkoitus toteutui. Saimme paikalle 6 eri aikakauden piirimme puheenjohtajaa. Yhdistykset olivat huomioineet, että heidän mielestänsä jäsenet, jotka ovat tehneet paljon hyvää vapaaehtoisina, olivat myös paikalla. Juhla oli Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin 50 vuotisjuhla, sanan täydessä merkityksessä

Seuraavaksi haluan kiittää kaikki piirihallituksen ja liittovaltuuston jäseniä, jotka lähditte vaikuttamaan ent. Vaasan läänin kaikkien puolueitten kansanedustajiin. Eläkeliitto on puolueeton eläkeläisten edunvalvoja. Siksi on tärkeää, että aina jokainen puolue on meidän yhteistyökumppanimme. Siten meillä on aina vaalienkin jälkeen suora yhteys hallitukseen. Me vaikutimme omalta osaltamme ja Eläkeliitto Helsingin päässä, ettei järjestöiltä viety sitä uhattua avustusta pois. Uhkaus olisi tarkoittanut sitä, että tällä hallituskaudella olisi viety 60 % järjestöavustuksesta.

Liittohallituksessa jo mietittiin, mitä toimintoja voidaan jättää kokonaan pois. Lisäksi mikä on ehdottomasti säästettävä. Tämä työ ei mennyt hukkaan. 2026 vuoden talousarvion saimme jo raamitettua.

Lehmiranta on meidän kaikkien jäsenten omistama kylpylähotelli. Tähän toimintaan Eläkeliitto ei saa mitään järjestöavustusta. Omistaja aina mainostaa ja markkinoi omaansa. Toivottavasti näin tapahtuu myös ensi vuonna. Piirimme yhdistykset ovat kiitettävästi käyttäytyneet kuten omistajat. Kiitos siitä teille. Lehmirantaa uudistetaan pala palalta, joten huoneet saavat uuden ilmeen. Ne huoneet, joita ei ole uusittu on kalustettu parhailla entisillä kalusteilla. Tuolia on huoneissa enemmän. Markkinointia kohdennetaan myös ei Eläkeliiton jäsenille. Tämä on jo vaikuttanut, että on viikkoja, jotka ovat täynnä. Kuitenkin on vielä liian paljon vajaita viikkoja. Toivomme kuitenkin, että ensi vuonna jo näkyisi nyt aloitettu työ paremmin. Roomaakaan ei rakennettu yhdessä päivässä.

Hyvää Syksyä kaikille!

Yhdessä tehden onnistumme paremmin.

Anna-Liisa Ruutiainen

Etelä-Pohjanmaa

  • Etusivu
  • Yhdistykset
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piiri
Joukahaisensola 1 B 14, 60120 Seinäjoki
etela-pohjanmaa@elakeliitto.fi
p. 050 414 66 99

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter