Pääsemme tänäkin kesänä Lahden kauppatorille laulamaan yhdessä!
Ensimmäiset yhteislaulutilaisuudet järjestetään kesä- ja heinäkuun markkinapäivinä 4.6. ja 2.7. ja ne kestävät noin tunnin.
Ke 4.6. klo 15.00 yleisöä on laulattamassa torilla Veli-Matti Friman. Pianolla ja hanurilla säestää Simo Taipalus.
Laulujen sanat jaetaan paikan päällä, mutta voit myös seurata niitä matkapuhelimestasi käyttämällä linkkiä: https://tinyurl.com/yhteislaulut-1.
Ke 2.7. klo 15.00 laulattajana on viime kesän tapaan Heidi Pakarinen ja säestäjänä Jarkko Kiiski.
Sanat voit ladata käyttämällä linkkiä: https://tinyurl.com/yhteislaulut-2.
Elokuussa huomioidaan Lahden juhlavuosi sanoin, kuvin ja sävelin
Muut kesän yhteislaulutilaisuudet järjestetään elokuussa 4.8, 11.8, 18.8, 25.8., sillä kaupunki avaa Lahen lavan vasta elokuuksi. Silloin lauluiltojen teemana on Lahti 120 vuotta.
Myös elokuussa lavalle nousevat Heidi Pakarinen ja Jarkko Kiiski. ”Lämppäriksi” on lupautunut Tapani Ripatti, joka nivoo sanoin ja kuvin yhteen illan lauluja ja Lahden 120-vuotista kaupunkihistoriaa. Lämmittely alkaa noin klo 17 ja yhteislaulu klo 18.00. Tapahtumat päättyvät n. 19.30.
Kaikki yhteislaulutilaisuudet striimataan, joten voit seurata niitä myös YouTuben LiveLahti-kanavalta.
Tilaisuudet ovat maksuttomia ja avoimia kaikille, ja ne järjestetään tänäkin vuonna Lahden kumppanuuspöytien tuella. Tapahtumilla on säävaraus!
Lämpimästi tervetuloa laulamaan yhdessä, torilla tavataan!