Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Etelä-Häme
Valikko
  • Kalvola
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
varoitus

Vaarallisista viesteistä varoittaa Microsoft.

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Kalvola
  3. Vaarallisista viesteistä varoittaa Microsoft.

Vaarallisista viesteistä varoittaarosmo Microsoft.

Pahaa-aavistamattomien uhrien  sähköpostilaatikoihin sataa näinä päivinä koronakriisiä hyödyntäviä huijausviestejä. Vaarallisista viesteistä varoittaa Microsoft.

Rikolliset eivät aikailleet hyödyntää koronaviruksen aiheuttamaa pelkoa ja hämmennystä, ja sama peli näyttää jatkuvan.

Microsoft, jonka tuotteisiin kuuluu muun muassa Windows ja Office-ohjelmisto, varoittaa nyt uudentyyppisestä huijauksesta, joka uhkaa miljoonia sähköpostin käyttäjiä.

Vetoaa uteliaisuuteen

Uusien tietojenkalasteluviestien lähettäjäksi on väärennetty 

Johns Hopkins Center, jonka hopking koronatilastot tunnetaan
ympäri maailmaa.

Viestissä olevassa liitetiedostossa kerrotaan olevan viimeisimmät "kauhistuttavat" tilastotiedot covid-19-tautiin kuolleiden määrästä Yhdysvalloissa. Liitetiedosto on naamioitu Excel-taulukko-ohjelman xls-muotoiseksi tiedostoksi.

Jos erehtyy vahingossa avaamaan huijausviestissä olevan taulukkotiedoston – jota ei siis missään nimessä pidä tehdä – esiin tulee oikea Excel-taulukko.

Koronaa hyödyntävä tietojenkalasteluviesti

Makro lataa haittaohjelman. 

Taulukon luvut ja pylväskaaviot kertovat koronaan kuolleiden määrän Yhdysvalloissa maaliskuusta alkaen.

Taulukon yläosassa olevassa palkissa kehotetaan ottamaan makrot käyttöön lisäsisällön näyttämiseksi.

Jos painiketta painaa, taulukkoon tehty makro käynnistyy – ja tietokone saastuu.

Tietokoneellesi asentuu haittaohjelma, jonka avulla rikolliset voivat seurata kaikkea, mitä teet tietokoneella.Makro lataa tietokoneelle etähallintaohjelman, jolla rikolliset saavat tietokoneen hallintaansa. He saavat esimerkiksi kaikki salasanat, jotka käyttäjä naputtelee.

Tee näin, jos saat viestin

Jos saat kuvatun kaltaisen sähköpostiviestin, joka näyttäisi tulevan Johns Hopkins Centeriltä, niin poista viesti heti, liitetiedostoa avaamatta.

Excel- tai muita liitetiedostoja ei muutenkaan pidä koskaan avata, ellei ole pyytänyt tiedostoa tai tiedä, että sen lähettäjä on varmasti oikea.

Riski, että liitetiedosto sisältää makron tai että liitetiedosto on naamioitu haittaohjelma, on erittäin suuri.

Lue myös: 5 yleisintä sähköpostihuijausta

Lue myös: Älä lankea tietojen kalastelijoiden ansoihin

Olemme aikaisemmin uutisoineet muista koronaa hyödyntävistä sähköpostihuijauksista, 
voit lukea lisää täältä.

Turvallista tietokoneen käyttöä.

ttk

Kalvola

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Raija Örn
Lasitehtaantie 12
14500 Iittala
raija.orn@pp.inet.fi 

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter