Yhteystiedot
Puheenjohtaja
Raija Örn
Lasitehtaantie 12
14500 Iittala
raija.orn@pp.inet.fi
Ei sitä näköjään vieläkään pääse eroon koulun penkistä, kävimme nimittäin Hauholla Wuolteen kartanossa hieman kouluttautumassa.
Kyseessä oli Eläkeliiton Etelä-Hämeen piirin ykkös- ja kakkosalueen suunnitteluseminaari, jossa käytiin läpi ensi vuoden toimintaa ja aikatauluja. Paljon on jälleen luvassa kurssitusta ja yhdistyksillä kokouksia.
Aluksi jokainen vuorollaan esitteli itsensä ja kertoi toimenkuvansa. Kovin paljoa ei itsekehumista kuultu, vähän oli vaatimaton esittelykierros.
Jukka Uola kertoi kartanon historiasta ja heti perään kartanon nykytilanteesta. Hiljaista on tällä hetkellä, kiitos koronan. https://fi.wikipedia.org/wiki/Vuolteen_kartano
https://www.wuolteenkartano.fi/historiaa/tourusta-pokkariksi-pokkarista-wuolteen-kartanoksi/
Piirin toiminnanjohtaja Saara Kiuru kyseli osanottajilta mahdollisia uusia ideoita toiminnan monipuolistamiseksi. Eihän niitä ideoita näin kalkkeutuneilla aivoilla enää kovin paljoa synny, mutta jotain kuitenkin.
Timo Kuosmanen esitteli meidän viime keväänä peruuntuneen perennanvaihtopäivämme, sitä ei muilla ainakaan vielä ole. Siitä kaiketi saimme hieman pisteitä muilta yhdistyksiltä.
Mitään muuta uutta ei kyllä ilmennyt. Laulelkoot karaokejaan ketkä haluavat, meiltä ei oikein kiinnostusta löydy. Eikä meillä oikein ole rantaonkijoitakaan, bocciasta nyt puhumattakaan.
Joululehden tilanteesta kertoili Jukka Uola. Mainosten hankkiminen on nyt vaikeaa, koska korona on vienyt yritysten tulokset miinukselle. Osa yhdistyksistä on jopa luopumassa koko Joululehdestä, saapas nähdä. Kalvola esitti suurimman mainosten myynnin kasvun. Kiitos Timo Jaakkola. Raija Örn, ja Seppo Mäenluoma. Tästäkin vedimme pisteet kotiin.
Ruokatauon jälkeen käytiin vielä läpi yhdistysten ensi vuoden kevät-ja syyskokousten aikataulut. Osalla oli jo kaikki selvillä, osalla ei. Meillä olivat tietenkin ajankohdat valmiina, kuinkas muuten.
Vielä sai Kalvolan yhdistys kehuja. Timon kehittämä systeemi, että jäsenille lähetetään sähköpostia ja pyydetään käymään kotisivuilla lukemassa viimeisimmät tiedotteet, todettiin hyväksi.
Kokous oli varsin mukava ja leppoisa, ei mitään ylimääräisiä tunteenilmauksia. Kovin paljoa uutta ei ilmaantunut, mutta ei kai kukaan siihen tosissaan uskonutkaan. Kalkkikset on kalkkiksia, eihän sille mitään voi.
Yhdistystämme edustivat varapuheenjohtaja Raija Örn, yhdistyksen sihteeri Timo Kuosmanen sekä hallituksen jäsenet Ahti Kallioinen ja Tapio Vuorinen.
TeeVee ja TeeteeKoo