Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Etelä-Häme
Valikko
  • Kalvola
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
tapsa ja muut

KEVÄINEN RETKIPÄIVÄ AULANGOLLA

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Kalvola
  3. KEVÄINEN RETKIPÄIVÄ AULANGOLLA

Tämä kirottu korona on kestänyt jo viisitoista kuukautta! Kuka olisi uskonut maaliskuussa v. 2020, hyvin harva?

Nyt kun meillä kaikilla on jo vähintään yksi rokotus, uskalsimme lähteä yhdessä ulkoilemaan. Kohteeksi valikoitui Aulangon luonnonpuisto ja sen mainiot ulkoilumaastot.
Meitä oli viitisenkymmentä yhdistyksen jäsentä saapunut paikalle tapaamaan toisiansa ja samalla myös nauttimaan kauniista hämäläismaisemista.



jumppa
Tilaisuus alkoi Olavi Elon vetämällä reippaalla jumpalla, joka pidettiin parkkipaikan hiekkakentällä.Kun alkulämmittely oli saatu alta pois, siirryimme lihakset vetreinä  Aulangon ulkoilumajan sisätiloihin.


AuliAuli ja Maire olivat jo varhain aamulla keitelleet meille Kylätalolla nisukahvit valmiiksi. Kahvit tuotiin termospulloissa Aulangolle, ja järjestely osoittautui mainioksi. Kahvi pysyi kuumana ja jonotusaika pysyi siedettävänä. Näin tulemme toimimaan myös seuraavalla retkellämme Evolle.


TapsaMatkanjohtaja Tapio V. kertoi peruuntuneista matkoista ja valotti hieman tulevaakin. Matkoja/retkiä on nelisenkymmentä valmiina, kunhan vaan päästään niitä toteuttamaan.

Kesäteattereitakin on luvassa, mutta harmittavasti juuri retkipäivänämme tuli tieto, että Sappeen kesäteatteri on siirretty vuoteen 2022. Ei voi mitään, toivottavasti pääsemme kesällä edes jotakin näytelmää katsomaan.

Äijävirtatoiminta hieman hiipui kevättä kohden, mutta ehkä se jälleen palautuu ennalleen syksymmällä. Ideoita on, mutta pitää myös löytyä osallistujia. Tiedonkulku näin korona-aikana on kieltämättä ollut hankalaa. Ehkä Tapio V. kuitenkin jatkaa äijien vetäjänä, näin uskomme.


sinttuPuheenjohtaja Sinikka Haapsamo kertoi myös hieman menneistä ja tulevista. Olimme kuulemma saaneet muiden yhdistysten puheenjohtajilta kiitosta aktiivisesta toiminnasta jäsenten hyvinvoinnin ylläpitämisestä ja myös kotisivut olivat saaneet kiitosta.

pitkospuutAulangonjärven ympäri kiertää noin kuuden kilometrin mittainen erinomaisessa kunnossa oleva luontopolku. Reitiltä löytyy niin kallioita, puroja, pitkospuita ja portaita kuin myös kauniita maisemiakin.


joukkoMikä yllättävintä, peräti kaksikymmentäyksi jäsentä lähti puolentoista tunnin lenkille järven ympäri. Hatunnoston arvoinen suoritus, voimme olla ylpeitä. Ne, jotka eivät lähteneet pitkälle lenkille, kiertelivät lähimaastossa ja tutustuivat mm rakenteilla olevaan lomakylään.


RainerAhti ja Rainer hoitivat perinteiseen tyyliin makkaran paiston. Kivikylän makkarat tekivät kauppansa.


kivikylä
Seitemänkymmentäkuusi (76) makkaraa paistettiin ja kaikki tuli syötyä.

Sauna ei tällä kertaa saanut suosiota. Vain neljä naista kävi löylyissä, miehet eivät vaivautuneet.
juttu

Jälkikommenttien valossa tällaiselle tapaamiselle oli tarvetta. Ihmiset halusivat jo pois kotinurkista tapaamaan tuttuja ja juttelemaan ja kyselemään kuulumisia. Kyllä juttu luistikin, ja seuraava mahdollisuus tavata on Evolla. Kiitos kaikille järjestelyissä mukana olleille.

Linkki kuvagalleriaan

kuvat. TS, TtK  ja TV

Siis:

Evo kutsuu, nähdään!

TV ja TtK

 

 

Kalvola

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Raija Örn
Lasitehtaantie 12
14500 Iittala
raija.orn@pp.inet.fi 

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter