Yhteystiedot
Puheenjohtaja
Raija Örn
Lasitehtaantie 12
14500 Iittala
raija.orn@pp.inet.fi
Joulukin on tulossa. Voi hyvänen aika sentään, pitää varmaan kokata jotain syötävääkin. Mitäs minä nyt tekisin? Pitää kokeilla uutta ja erilaista.
Menenpä tuonne Cittariin, jos vaikka keksisi jotain. Laatikkoa sen olla pitää.
No, tuossahan on komeita bataatteja. Jostain minä taisin lukea, että niistä tulee uunissa hyvä loora. Otetaanpa niitä vaikkapa reilu kilo. Neljä kappaletta riittää.
Kuinkahan minä muistaisin, mitä muuta tarvitaan? Kermaa nyt ainakin. Ja siirappia. Mausteita taitaa ollakin kotona.
Nyt vaan kuoritaan ja pilkotaan. Sitten keitetään, vettä juuri ja juuri niin että bataatit peittyvät, kiehuu nopeammin ja vähemmällä sähköllä.
Kermaa kulhoon pari desiä ja korppujauhot sekaan. Saa vähän aikaa turvota. Lisätään reilusti voisulaa ja vähän siirappia.
Vielä yksi muna, ripaus kanelia, hiukkasen muskottipähkinää ja varovasti suolaa.. Sitten sekoitellaan.
Muistinkohan minä nyt kaikki? Pätkii välillä, eikä osaa tuota nettiä käyttää. Kokeilemallahan se selviää.
Onneksi sain joskus äitimuorilta tuollaisen sekoitusvehkeen. Se on kai enemmän tarkoitettu perunamuusille, mutta kyllä sitä voi bataattiinkin käyttää.
Hyvinhän tämä käy. Tulee sopivan hienojakoista, ei jää kokkareita. Ja nyt muut aineet sekaan.
Sauvasekoitin käyttöön, onneksi on näitä vehkeitä. Kylläpä tuleekin sileää. Lisätään vähän keitinvettä, tulee notkeampaa.
Pitää vielä tuo vuoka voidella ettei pala kiinni. Kaadetaanpas laatikko vuokaan. Päälle tietenkin korppujauhoja ja muutama voinokare. Uuni onkin jo kuuma.
Sitten vaan odotellaan.
Jokos se tunti hupsahti? Olkoon vielä hetken ja sitten syömään. Onneksi paistoin tuon lohenpalan kaveriksi, eihän sitä nyt kukaan pelkkää laatikkoa.
Ai, että on hyvää. Tätä minä teen kyllä aattonakin. Tietenkin perunalaatikkoakin, mutta kyllä nämä uudetkin kotkotukset maistuvat. Ja kinkkua.
Nyt vielä ruokakahvit, kun on noita pipareitakin. On niin Jouluista että........
Hyvää Joulua kaikille kotikokeille toivottavat
Ainekset:
bataattia kilo,
kermaa kaksi desiä,
korppujauhoja kaksi ruokalusikallista,
siirappia puoli desiä,
ripaus kanelia,
ripaus muskottipähkinää,
yksi muna,
voisulaa reilusti, n. 100 g,
Uuniin 175 astetta ja paistoaika yksi ja puoli tuntia