Yhteystiedot
Eila Jantunen puheenjohtaja, seurakunnan yhteishenkilö ja kotisivut 040 590 9914
Risto Elo varapuheenjohtaja 040 587 7281
Ulla-Maija Vainio sihteeri, jäsensihteeri ja vapaaehtoistoiminta 040 759 1725 590 9914
Vapaaehtoistoiminta Eläkeliiton Janakkalan yhdistyksessä.
Vapaaehtoisesta käytetään myös nimitystä Apunen.
Tällä hetkellä apusia on yhteensä 14 henkilöä, joista lähemmäs 1/3 on 80-85 vuotiaita.
Toiminnan muotoina tällä hetkellä on osa seuraavista:
– Kotivierailut, jotka sisältävät yhdessäoloa ja seurustelua sisällä tai ulkoilukaverina .
– Laitosvierailut, ryhmänä tai yksin, jotka sisältävät mm. lehdenlukua, seurustelua, laulutuokioita ja lemmikkieläimen kanssa vierailemista.Laulukuoron vierailuja.
– Teatteriin, konserttiin, kirkkoon, uimahalliin ja erilaisiin retkiin avustajaksi,tuottamaan iloa ja virkistystä elämään. – Asiointiavuksi kauppaan tai apteekkiin – Kouluun lukumummoksi tai vaariksi.
– Päiväkotiin esim. retkiavuksi
– Saattamista keskussairaalaan tai terveyskeskukseen.
– Kotoa käsin puheluiden soittamista yksinäiselle.
– Kaikille avoimien ryhmien ojaamista, mm. käsityö ja musiikkiliikunta, tietokoneen käytössä avustaminen.
Kiinnostaisiko sinua tulla apusten joukkoon?
Löytyisikö em. luettelosta mitään, mitä voisit ajatella? Tule kokeilemaan. Se ei sido sinua mihinkään ja voit itse päättää, miten paljon annat aikaasi. Jos toiminta,jota aloitat, ei tunnu hyvältä, tai vie liikaa aikaasi, voit lopettaa milloin tahansa.
Ole yhteydessä meihin vapaaehtoisvastaaviin, joko kerhossa tai puhelimella.
Pirkko Liljeqvist puh. 0408473439, Ulla-Maija Vainio puh. 0407591725ja Leenamaria Keipilä puh. 0452454300