Louhisaaren kartanolinna-Ritaripuisto-Askaisten vanha kirkko ja pieni saaristokierros 19-20.8.2021
Hinta 250 €, maksetaan tilille FI61 5751 1040 0011 80. Eräpäivä on 10.7.2021.
Bussin uusi aikataulu: Valkeala ABC klo 5:30, Kuusankoski klo 5:45, Kouvola klo 6:00. Jaalasta lähtö klo 5:20 erillisellä bussilla.
1 päivä (bussireitti ja aikataulu)
- Lähtö Valkealan ABC klo 5:30 - matkalla kahvipaussi puolessa välissä - Raisio keskusta klo 11.30.
- 11.30 Ryhmä tapaa oppaansa Raisiossa. Matka alkaa kohti Askaista.
- 12.15 Käydään Askaisissa ja nähdään Ritaripuisto, joka tekee kunniaa Mannerheimristin ritareille. Vieraillaan Askaisten kirkossa.
- 13.30 Lounas Louhisaaren viereisessä ravintolassa.
- 14.45 Vierailu Louhisaaren kartanolinnassa paikallisoppaan johdolla.
- 15.30 Lähtö Naantaliin. Opas jää pois matkasta.
- 16.15 Kultarannan opastus paikallisoppaan johdolla.
- 17.30 Tulo Naantalin majapaikkaan.
- 18.30 Illallinen majapaikassa Naantalissa.
2 päivä
- 08.00 Aamupala majapaikassa.
- 09.00 Opas hakee ryhmän hotellista ja retki jatkuu Rymättylään ja Hangan rantaan.
- 10.30 M/s Östern lähtee Hangasta Nauvoon.
- 11.30 Tulo Nauvoon. Tutustutaan Nauvon värikkääseen vierasvenesatamaan.
- 12.37 Lautta Nauvosta Korppoon puolelle, jossa Korppoon kierros.
- 13.30 Matka jatkuu Houtskäriin. Houtskärin vene- ja saaristolaismuseo.
- 15.15 Lounas lauttasataman tuntumassa.
- 16.15 M/s Antonia lähtee Houtskärin Mossalasta Iniön Daleniin.
- 17.15 Tulo Iniöön. Iniön kierros.
- 18.00 m/s Aura lähtee Iniön Kannvikista Kustavin puolelle.
- 18.20 Tulo Kustaviin, josta kotimatka alkaa
Paikkoja on varattu 40!
Matkan hinta 250 €/hlö/2h huoneessa sis:
- hotelliyöpymisen 2h huoneessa
- opastukset 2 päivänä
- kaikki pääsymaksut, kaikki lauttamaksut
- 2 lounasta, 1 illallinen, iltapäiväkahvit
- kuljetuksen
Ilmoittautumiset 30.6.2021 mennessä tai niin kauan kun paikkoja riittää:
Eläkeliiton Jaalan-Valkealan yhdistykset kutsuvat matkalle mukaan omien jäsenten lisäksi Eläkeliiton Kouvolan alueen yhdistysten jäseniä!
Lue lisää: